Ankara Kulübü Derneği 100. Yıl Coşkusunu Sürdürüyor

Ana Sayfa / 2024 / Ankara Kulübü Derneği 100. Yıl Coşkusunu Sürdürüyor
Ankara Kulübü Derneği 100. Yıl Coşkusunu Sürdürüyor
2023-06-22
 • Ankara Kulübü Derneği 100. Yıl Coşkusunu Sürdürüyor

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Ankara Kulübü Derneği Türk Sanat Müziği Korosu şef Tanzer KARTAL yönetiminde konser gerçekleştirdi. Ankara Konağı Kır Bahçesinde düzenlenen konserde, Ankara Kulübü Seymen ve Bacıerenlerinin gösterileri de 100. yıl coşkusuna ayrı bir renk kattı.

  Konser, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Seymen ve Bacıerenlerin gösterileri ile başladı.

  Gösterilerin ardından konuşmasını yapan Koro Koordinatörü ve Başkanı Ali Rıza Başak konuşmasında, “Şefimiz Tanzer Kartal’ın emekleriyle bu sezon üçüncü konserimizi gerçekleştirmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Nice konserlerde buluşmak dileğiyle” dedi.

  Ankara Kulübü Derneği Korolar Koordinatörü Emel Koç konuşmasında, “Bu sezonun son konserinde çok emekler verdik. Şef Tanzer Kartal ile özveriyle çalıştık. Bu gece eğlenceli ve keyifli bir gece olacak herkese iyi eğlenceler dilerim” dedi.

  “Bizi Biz Yapan Geleneklerimizi İlelebet Titizlikle Yaşayacağız”

  Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ise yaptığı konuşmada “Güzel bir Ankara akşamında çok güzel bir konserle birlikteyiz. Sevgili Ankaralılar, Cumhuriyetimizin ve Ankaramızın Başkent oluşunun 100. Yıldönümü vesilesiyle düzenlemiş olduğumuz konserimize hoş geldiniz. Seymenlerimizi ve Bacıerenlerimizi izledik. Her ikisi de Ankara’nın, Ankara Kulübü’nün, Anadolu’nun sembolü. İkisi de Anadolu’yu yurt yapan iki kurum. Birisi, Seymenler; Orta Asya’dan getirdiğimiz, Anadolu’nun Balkanlar’ın yurtlaşmasında sivil inisiyatif gücü olan, Osmanlı’nın kuruluşunda yer alan Yeniçeri teşkilatının atası olan teşkilat ve Atatürk’ün omuzdaşı olarak Cumhuriyetin kuruluşunda da Seymenler vardı. Bacıerenler de Bacı Erenler Teşkilatının Bacıyan-ı Rum teşkilatının silahlı koludur. Onların da Anadolu’nun yurtlaşmasında, Osmanlı’nın kuruluşunda ve tabii ki Atatürk ile omuz omuza Cumhuriyetin kurulmasında büyük katkıları oldu. Bu iki gelenek de İki köklü kurum da Ankara Kulübü Derneği çatısı altında yaşatılıyor. İlelebet de bizi biz yapan bu geleneklerimizi titizlikle yaşayacağız.

  “HEM CUMHURİYETİMİZİ HEM DE BAŞKENTLİĞİMİZİ DOLU DOLU ETKİNLİKLERLE KUTLAYACAĞIZ”

  Ankara Kulübü’nün üç temel değeri var. Birisi Atatürk, olmazsa olmazımız. Diğeri Cumhuriyet, olmazsa olmazımız. Üçüncüsü Başkent Ankara, olmazsa olmazımız. Bu üçü birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Birini çektiğinizde diğer ikisi anlamını kaybeder. Başkent Ankaramız Atatürk kokar, cumhuriyet kokar, Ankara Atatürk’ün ve Cumhuriyetin merkezi. Bu yıl hem Cumhuriyetimizin hem de Ankaramızın başkent oluşunun 100.yıl dönümünü kutluyoruz. Kutlamalarımız başladı. Bu konserde kutlamalarımızın bir lokomotifi, özellikle Ekim Ayında çok yoğun programlarla hem başkentliğimizi hem de cumhuriyetimizi dolu dolu etkinliklerle kutlayacağız. Şimdiden başkentliğimizin ve cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyorum. Bayramın üçüncü günü saat 15.00’da Ankara Konağımızda geleneksel bayramlaşma törenimiz olacak. Bu vesileyle tüm hemşerilerimizin tüm vatandaşlarımızın İslam ve insanlık aleminin kurban bayramını kutluyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Aynı zamanda Tanzer hocamıza ve emeği geçen herkese büyük emekleri, yoğun çabaları için bu güzellikleri bize yaşattıkları için teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

  Şef Tanzer Kartal yönetiminde Türk Sanat Müziği'nin birbirinden güzide eserlerinin icra edildiği konser; sanatseverler ve davetliler tarafından beğeni topladı ve izleyicilerden tam not aldı.

   

   

   

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ve Ankara’nın Başkent oluşunun 100.yıl dönümünü kutlama etkinlikleri kapsamında, Ankara Kulübü Derneği Türk Sanat Müziği Korosu seyirci ile buluştu.

  2024

  Sponsorlarımız